blogerská výzva 2020, Knižní zamyšlení, Literární kavárna

4. Mé oblíbené knihy

Krásný den, vítejte u dalšího článku z Blogerské výzvy 2020, tentokrát se bych vám chtěla představit své oblíbené a osudové knížky. Jistě uznáte, že psát článek o oblíbených knížkách je ta nepříjemnější věc, kterou si lze zpříjemnit nedělní večer, i když výběr následujících knížek nebyl úplně ten nejjednodušší. 🙂

Přeji příjemné počtení 🙂

Již při přemýšlení nad tématem tohoto článku jsem vzdala možnost zcela představit vám pouze jednu nejoblíbenější knížku, protože bych asi jen těžko dokázala říci, která z těch mnoha přečtených to je.

Čtení knížek je mým velkým koníčkem už od velice útlého dětství a v každém období jsem měla hned několik „nej“ knížek.

V poslední době si uvědomuji, že každá knížka, kterou jsem přečetla byla něčím ta „nej“, i když se mi třeba vůbec nelíbila, protože mne dokázala něco naučit nebo v nějaké oblasti posunout, ačkoliv u romantických příběhů by tomu málokdo věřil. 🙂

Měla jsem tu velikou čest, že patřím mezi generaci čtenářů, které vyrůstali a učili se číst společně s Harry Potterem, který bude navždy patřit mezi mé srdcové knížky. V nedávné době mne velice posunula a ovlivnila také Bible, která přináší stále aktuální ponaučení a pravdy o životě, ale o tom třeba v nějakém dalším článku…

Dneska bych vám chtěla představit svých TOP 5 knížek, které mne v poslední době ovlivnily nebo ke kterým se často vracím pro poučení, odpočinek nebo také naději …

Julia Caplin – Kavárna v Kodani

(více o knize)

Kavárna v Kodani je odpočinkový, romantický příběh, který čtenáře nenuceně seznamuje s fenoménem dánského hygge. Oproti jiným knížkám se zde nenalézají rady a přikázání, jak být správně hygge, ale zdánlivě nenápadné praktické ukázky, jak jej tento životní styl reálně dodržují obyvatelé Dánska.

Kavárna v Kodani je naprosto přesnou ukázkou, jak si představuji dokonalý romantický příběh – objevu je se zde láska, pocit přijetí, vůně kávy a nejrůznějších dobrot a také slovní přestřelky mezi hlavními postavami.

Knížka mne oslovila především svým pojetím hygge, který představuje jako snahu si naplno vychutnat a užít i ty nejobyčejnější okamžiky v životě – třeba vypití šálku kávy a nebo způsob vybírání doplňků do bytu.

Přijde mi, že knížka krásně upozorňuje na to, jak je dnešní doba uspěchaná a že často není kladně přijímáno, když chcete zpomalit své tempo a prostě si „jen“ vychutnat daný okamžik.

Při čtení jsem si uvědomila, že toto vychutnávání běžných činností je naprosto správné a že bych se v tom měla snažit pokračovat i nadále …

Blanka Chlupová – Daň ze štěstí

(více o knize)

Daň ze štěstí je spíše sentimentální připomínkou jaký byl studentský život na gymnáziích v devadesátých letech. Jedná se o odpočinkový a poměrně nereálný příběh zdánlivě neopětované lásky mezi studentkou a učitelem a zároveň i jejich spolužáků.

Je to zároveň i jedna z knížek, kterou sice mám přečtenou již tisíckrát, ale stále se k ní ráda vracím, protože mohu znovu prožívat situace, které jsem sama ve škole nepoznala – první lásku, skvělou partu spolužáků a kamarádů se kterými se rádi vidíte i po škole, bezva třídního, na kterého se můžete spolehnout místo toho aby vás ve všem nechal vykoupat, kamarádství místo šikany atd.

Kromě téhle knížky mám i velice ráda její předchozí díl – Prázdniny na vodě, který také vřele doporučuji k přečtení …

Škoda, že věci a chování z těchto knížek už se na běžných školách moc nenosí … 😦

Jiří Stránský – Zdivočelá země/Aukce

(více o knize)

Tento román a nebo stejnojmenný seriál zná již asi naprosto každý a není nutné ho více představovat.

Zdivočelá země je asi jediné dílo, u kterého mám knižní i seriálovou podobu stejně ráda, ba dokonce si opakované čtená románu prokládám shlédnutím seriálu. Každé ze zpracování vyzdvihuje trochu jiné dějové linky, a až při propojení knihy se seriálem máte ten dokonalý prožitek. 🙂

Ve Zdivočelé zemi lze nalézt vlastně naprosto vše důležité pro život – detektivní zápletku, osudovou lásku, význam rodiny a také ne vždycky pochopenou snahu o dodržování zásad. Tento příběh je pro mne učebnicí popisující nedávnou historii a také velkým varování před některými ideologickými myšlenkami, které bohužel v naší společnosti zůstávají i po změně režimu.

Myslím si, že Zdivočelá země by měla být povinnou četbou pro všechny obyvatele naší republiky…

Annie Darling – Knihkupectví u osamělých srdcí

(více o knize)

Knihkupectví u osamělých srdcích je poměrně tradiční zástupce romantických příběhů – jednoduchá zápletka, jiskřící slovní přestřelky mezi hlavními postavami, objevující se klišé a stereotypy atd.

Ovšem zrovna u téhle knížky není ani tak důležitý příběh, jako prostředí ve kterém se postavy pohybují – konkrétně knihkupectví zaměřené na romantickou literaturu, které sídlí v historické zástavbě.

Tahle knížka prostě dopodrobna popisuje moje vysněné zaměstnání a také vysněné knikupectví, kam bych se někdy ráda podívala i jako zákazník.

Představa, že někde existují lidé, kteří neustále neshazují kvalitu romantických příběhů oproti ostatním žánrům, to je naprosto boží a taky bohužel až moc optimistické… 🙂

Knihkupectví u osamělých srdcí má jen jednu chybu, kterou sice dokáži kvůli příběhu přejít, ale rozhodně na ni musím upozornit. Tou chybou je až nepochopitelné množství gramatických a stylistických chyb a překlepů, které se v knize objevují vlastně na každé stránce.

Sheri Rose Shepherd – Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále

(více o knize)

Poslední knížkou, která dokáže pomoci v nejrůznějších životních i emočních situacích je knížka Milované princezně – milostné dopisy od tvého krále a případně také její pokračování Poklad milované princezny.

Jedná se o malé, romantické knížky, které se hravě vejdou do kabelky. Na každé stránce je uveden citát z Bible a vedle něj krátký „dopis“, v němž píše král své milované princezně. Přijde mi naprosto úžasné, jakým jazykem jsou obě knížky napsány – při čtení máte pocit, že jejich autorem je opravdu váš „král“, ať už se jedná o Boha či kohokoliv jiného.

Knížka Milované princezně mi již mnohokrát pomohla v těžkých situacích, pozvedla sebevědomí a také ujistila o některých pravdách o mě nebo o Bohu.

Myslím si, že tyto knížky nejsou určené jen věřícím, ale že mohou pomoci i ženám a dívkám, které s křesťanstvím nechtějí mít nic společného, protože některé věty a slova porozumění či podpory, které se nacházejí v těchto textech, někdy potřebuje slyšet každá z nás a to bez ohledu na to, čemu věříme v duchovní oblasti … 🙂

A jaké jsou vaše oblíbené či osudové knížky?

Těším se na vaše doporučení … 🙂

2 komentáře: „4. Mé oblíbené knihy“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s