Střípky ze zápisníku

Střípky z únorového zápisníku

Vítejte u čtení dalších Střípků ze zápisníku, tentokráte za únor 2019.
Ač se jedná o poměrně krátký měsíc, zjistila jsem, že na zajímavé střípky byl poměrně bohatý, a to nejen co do zajímavých knížek, ale také kulturních akcí a pohádkových procházek zasněženou přírodou.
Přeji příjemné počtení 🙂

Jak už to při studiu na vysoké bývá, únor je významným mezníkem ve studentském životě.

Na jedné straně přichází konec zkouškového období a zasloužené jarní prázdniny, které mají poměrně různorodou délku podle šikovnosti studenta. O nichž se v mém případě úplně mluvit nedá, protože poslední výsledek ke mne přišel až po konci oficiálního zkouškového. 🙂

A na druhé straně přichází pozvolna semestr nový, jarní a plný nových výzev, kterých se z velké části velice děsíte, ale zároveň je poměrně nedočkavě očekáváte s naivní představou, že by tento semestr mohl být konečně volnější.

Což ani v tomto případě mé skóre není příliš veselé, protože nový semestr s sebou přinese nejen spolupráci na několika velice zajímavých školních projektech, ale také 53 kreditů a přípravu projektu k diplomové práci. Tedy jinými slovy asi nejnáročnější semestr za celé studium. 

Letošní únor však s sebou přinesl i podstatně příjemnější záležitosti, než je škola. Třeba hned dvě zajímavé přednášky od Ladislava Zibury a profesora Trávníčka, neuvěřitelných 9 přečtených knih a také několik krásných příležitostí k focení přírody kolem nás. 

Za kulturou

Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě (4.2, Scala)

Na přednášku Prázdniny v Evropě jsem se chystala a také těšila velice dlouho a musím říci, že na Ladislava Ziburu si stojí za to počkat, protože jeho přednášky jsou naprosto skvělé. Večer se věnoval cestě po severních a jižních státech Evropy, kterou podnikl v létě roku 2018.

Oproti předchozím cestám z této tryskala jistá změna pojetí, s níž se tentokrát princ Ládík vydal na cestu. Z minulých jsem měla pocit, že poslouchám vyprávění o soukromé cestě mladíka, který si chce užít naplno života, lidí a jen tak mimoděk o tom vypráví cizím lidem.

V případě Prázdnin v Evropě již z jeho vyprávění čišelo odhodlání dané země přiblížit lidem, jenž z nějakého důvodu necestují a s tím i „plánoval“ své putování či památky, což se mi zdá velice obdivuhodné.

Prázdniny v Evropě i princ Ládík si jistě v brzké době zaslouží samostatný článek, ale již teď vám mohu vřele doporučit návštěvu jeho přednášek a také univerzitního kina Scala v Brně, které má velice osobitou atmosféru, která v návštěvnících vyvolá vzpomínky na doby, kdy multikina ještě neexistovala.

V místním baru vám jako bonus dokáží nabídnout i velice dobré víno a další pochutiny, jako dokonalou tečku za příjemným večerem.

zdroj: Kino Scala

Prof. Jiří Trávníček – Česká čtenářská republika
(20.2., Lit.kavárna Academia)

Další navštívenou přednáškou v měsíci únoru byla Česká čtenářská republika od profesora Jiřího Trávníčka, kterou pořádalo Sdružení moravských pracovišť Akademie věd ČR.

Večer se věnoval představení výzkumu zaměřeného na čtení a čtenářství u obyvatel České republiky. Jiří Trávníček představil nejen výzkum samotný, ale také některé ze zajímavých zjištění, která se svými kolegy objevil.

Ač jsem o tomto projektu již mnoho slyšela ve výuce právě od Jiřího Trávníčka, přesto byla přednáška velice zajímavá a umožnila se nad čtením zamyslet z trochu jiného úhlu pohledu.

Celý večer probíhal v kavárně Academie v Brně, kde se pravidelně odehrávají přednášky jednotlivých ústavů AV ČR, což je malý a velice příjemný prostor s dobrým vínem, jehož návštěvu vřele doporučuji.

Pokud by vás zaujalo téma čtenářství v České republice, pak celá přednáška vycházela ze stejnojmenné knihy Česká čtenářská republika.

Přečteno za únor

Jak jsem již uvedla výše, za únor jsem přečetla celkem devět knížek a ačkoliv lze převážnou část z nich zařadit mezi odpočinkové romantické příběhy pro ženy a dívky,  najde se zde i několik výjimek s poněkud zajímavějším tématem či žánrem.

V souvislost s návštěvou přednášky L.Zibury jsem se po delší době dostala i přečtení jeho zatím posledního cestopisu Už nikdy po Arménii a Gruzii a opět musím říci, že kniha rozhodně stojí za přečtení a také za pokochání se krásnými ilustracemi z dílny Tomski&Polanski.

Další knihou, jenž stojí za zmínku je biografie Rychleji mluvit nedokážu od americké herečky Lauren Graham, která se u nás proslavila zejména rolí Lorelai v seriálu Gilmorova děvčata. Bohužel mne tato kniha poměrně zklamala, protože je napsána značně povrchně až prvoplánově a čtenář se sice dozví nějaké věci o trendech v Hollywoodu, ale žádná moudra ani historky ze zákulisí zde opravdu hledat nelze.

Poslední knihou, kterou více představím je útlý román Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů, který vypráví příběh jednoho malého ostrova v Normandii a jeho obyvatel za dob nacistické okupace. Zvláštností knihy je, že se celý její děj představuje čtenáři pomocí dopisů. Ač na první pohled není kniha nijak výrazně výjimečná, pro mne její přečtení bylo velice zvláštní, protože o holocaustu a hrůzách druhé světové války velice nerada čtu a přesto se mi tato kniha poměrně líbila. Za její poskytnutí bych chtěla velice poděkovat knihkupectví Megaknihy.cz.

  1. Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů 〈recenze
  2. Už nikdy pěšky po Armenii a Gruzii
  3. Zkrátka se zamilujte
  4. Rychleji mluvit nedokážu
  5. Něco jako láska
  6. Údolí naděje
  7. Příběh srdce
  8. Alyin dům
  9. Já a pan darcy

A to je v rámci únorového shrnutí již opravdu vše, moc vám děkuji, že jste vydrželi až na samotný konec.

Přeji vám krásné jarní dny ve společnosti zajímavých lidí i příběhů. Zároveň bych vám také chtěla popřát, abyste se dokázali uprostřed běžných starostí zastavit a pokochat se drobnými krásami světa kolem vás.

Váš Tatafa

🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s